سیر تا پیاز نصب کانال فلکسیبل | آموزش نصب کانال فلکسیبل

کانال فلکسیبل یا کانال خرطومی هوا امروزه به یکی از پرکاربردترین محصولات مورد استفاده در سیستم‌های تهویه تبدیل شده است. علت این امر وزن کم، انعطاف پذیری بالا و راحتی در نصب این کانال است.

آموزش نصب کانال فلکسیبل

کانال فلکسیبل یا کانال خرطومی هوا امروزه به یکی از پرکاربردترین محصولات مورد استفاده در سیستم‌های تهویه تبدیل شده است. علت این امر وزن کم، انعطاف پذیری بالا و راحتی در نصب این کانال است.

این کانال به راحتی در هر فضایی قابل نصب است. استفاده از فوم‌های فلونیک در اطراف کانال فلکسیبل باعث شده که این کانال عملکرد بسیار خوبی در انتقال هوا از خود نشان دهد. در این مقاله به صورت کلی قصد داریم شما را با نحوه نصب عایق فلکسیبل آشنا کنیم.

سیر تا پیاز نصب کانال فلکسیبل | آموزش نصب کانال فلکسیبل

نصب کانال فلکسیبل

استفاده از کانال فلکسیبل در هر نوع فضایی حتی در فضاهای کم که نمی‌توان از کانال فلزی استفاده کرد کاربرد دارد. با تهیه‌ی لوازم مورد نیاز برای نصب کانال می‌توانید کانال فلکسیبل را خیلی سریع، آسان و ارزان در منزل و محل کار خود به کار بگیرید. این نکته را در نظر داشته باشید که در صورت اشکال در نصب کانال ممکن است کل سیستم تهویه به مشکل خورده و هزینه‌های زیادی را برای شما به دنبال داشته باشد.

منعطف بودن این کانال باعث صرفه جویی در خرید بعضی از اتصالات مانند آرنج و جابجایی می‌شود. در هنگام نصب اتصال دو طرف درگیر کانال به شدت اهمیت دارد برای همین در صورتی که آشنایی با نصب این کانال ندارید بهتر از متخصص استفاده کنید تا بعدها مجبور به پرداخت هزینه‌های اضافی نباشید.

مراحل نصب و اتصال کانال فلکسیبل

• قبل از شروع به نصب و راه اندازی کانال کشی باید تعدادی از وسایل مورد نیاز را تهیه کنید. برای نصب کانال فلکسیبل به پیچ گوشتی، انبر دستی، سیم چین، بست کمربندی (پلاستیکی)، چسب ماستیک، کاردک، چاقوی مخصوص، دستکش و چسب داکت نیاز دارید.

• در ابتدا باید خیلی دقیق فاصله بین پلنیوم باکس و خروجی کانال فلکسیبل را اندازه گیری کرده و سپس با استفاده از چاقو و سیم چین کانال را برش دهید.

• لایه داخلی را به اندازه‌ی ۸ تا ۱۲ اینچ به بیرون بکشید. برای انجام این کار نیاز است که لایه خارجی و عایق کانال به سمت عقب کشیده شوند.

• با استفاده از چسب ماستیک، پلنیوم باکس را به چسب آغشته کرده و لایه داخلی کانال فلکسی را روی پلنیوم قرار دهید و فشار دهید تا اتصال محکم شود.

• با استفاده از بست فلزی لایه داخلی را با پلنیوم باکس محکم کرده و با پیچ گوشتی بست را سفت کنید. اینکار را می‌توانید با بست کمربندی پلاستیکی نیز انجام دهید.

• لایه بیرونی کانال را روی پلنیوم باکس قرار داده و با استفاده از چسب داکت هر دو را به یکدیگر اتصال دهید.

• سر دیگر کانال را به سمت محل خروج کشیده و سعی کنید کانال در حالت خم و آویزان قرار نگیرد. اگر کانال در طول مسیر از سقف فاصله زیادی دارد می‌توانید با استفاده از سیم و کابل پلاستیکی کانال را به سقف اتصال دهید تا آویزان نباشد. این کار را برای کانال‌های عمودی می‌توانید با استفاده از دیوارها انجام دهید.

• در صورتی که طول کانال اضافه بود می‌توانید با استفاده از ابزارهای گفته شده کانال را برش داده و انتهای کانال را مجدد وصل کنید.

موارد مهمی که در نصب کانال فلکسیبل باید بدانید

کانال ها را با چسب ماستیک ببندید

کانال‌های فلکسیبل باید با استفاده از چسب و اتصالات در محل خود ثابت شوند. برای جلوگیری از دست رفتن حرارت داخل کانال و گرم شدن محیط اطراف باید کانال را عایق بندی کرد. تمامی قسمت‌های کانال باید با چسب ماستیک بسته شوند.

فقط از آنچه لازم دارید استفاده کنید

اگر در طول مسیر کانال کشی دارای اصطکاک زیاد باشیم ممکن سیستم به طور کل آسیب ببیند. زیرا هوا در حال جابجایی باید مسافت بیشتری را طی کرده و بیشتر با سطح داخلی کانال برخورد دارد.

در جریان‌های شدید هوا طراحی کوتاه و مستقیم داشته باشید. بهتر است مجاری را از طریق خرپاها عبور داده و به طرح قاب بندی بیشتر دقت کنید. سعی کنید کانال‌ها در قسمت اتصالات محکم باشند.

تا جایی که می‌توانید از خم کردن کانال و شل شدن آن جلوگیری کنید و کانال را محکم در جای خودش قرار دهید.

مراقب باشید کانال فلکسیبل گره نخورد

در صورتی که هنگام نصب کانال دچار خمیدگی و گره شود جریان هوا به شدت کاهش پیدا می‌کند. در صورت خمیدگی زیاد ممکن است جریان هوا متوقف شده و به سیستم خسارت وارد کند. دقت داشته باشید که کانال کشی را قبل از اتمام کار ساختمان انجام دهید.

در فضایی که نیاز است کانال فلکسیبل را خم کنید باید توجه داشته باشید که شعاع هر پیچ حداقل هم اندازه قطر مجرا باشد. برای مثال خط میانی خمشی با قطر ۵ اینچ باید از منحنی با شعاع حداقل ۵ اینچ عبور کند.

از کانال ها پشتیبانی کنید

در طول مسیر کانال باید از پشتیبانی مناسب استفاده کنید تا افتادگی و گودی در مسیر جریان هوا بوجود نیاید. برای انجام پشتیبانی می‌توان از زین‌ها و بندها در فاصله‌های منظم استفاده کنید. چند مورد از بهترین روش‌های پشتیبانی عبارتند از:

فاصله هر پشتیبان را در حدود یک متر در نظر بگیرید.

عرض پشتیبانی باید حداقل ۵۰ سانتی متر باشد.

بند یا تسمه‌ای که دور کانال قرار می‌گیرد نباید لایه داخلی را فشرده و باعث کاهش جریان هوا شود.

در مسیرهای افقی که دارای خمیدگی زیاد هستند از تکیه گاه‌های اضافه قبل و بعد از خمش استفاده کنید.

پشتیبانی اگر باعث محدودیت در عایق بندی شود منجر به بروز لکه‌های سرد شده و این امر می‌تواند کپک را روی سطح کانال بوجود آورد.

در صورتی که تعداد پشتیبانی‌ها کم باشد در طول مسیر کانال ممکن است گره داشته باشیم و این کار باعث کاهش جریان هوا می‌شود. پشتیبان‌ها را در فواصل منظم تکرار کنید تا از فشرده شدن کانال و ایجاد گره جلوگیری شود.

نکات مورد توجه در نصب کانال های فلکسیبل

علاوه بر موارد گفته شده نیاز است تا نکات دیگر را نیز در هنگام نصب کانال فلکسیبل رعایت کنید. برخی از این نکات عبارتند از:

• در هنگام کانال کشی برای رعایت ایمنی استفاده از دستکش را فراموش نکنید.
• در دستمور العمل‌های سازمان آتش نشانی استفاده از کانال فلکسیبل با طولی بیشتر از دو طبقه ساختمان ممنوع اعلام شده است.
• کانال فلکسیبل را در فواصل ۱۰ سانتی متری از تجهیزات گرم مانند کوره نصب کنید و سعی کنید کانال را از دمای بالاتر از ۱۲۰ درجه دور نگه دارید زیرا در این دما ممکن است آسیب‌های جدی به کانال وارد شود.

قیمت و خرید کانال فلکسیبل

در صورتی که قصد خرید کانال فلکسیبل را دارید می‌توانید ابتدا با مشاوران فروشگاه تهویه پلاس تماس گرفته و برای فضای مورد نظر خود بهترین نوع کانال فلکسیبل را انتخاب کرده و سپس با ارسال پیام به شماره ۰۹۱۲۲۵۸۴۳۶۸ در واتساپ لیست قیمت کانال فلکسیبل را دریافت کنید.
برای ثبت سفارش نیز می‌توانید با شماره ۰۲۱۶۶۲۱۰۸۳۵ تماس گرفته و سفارش خود را به صورت تلفنی ثبت نمایید. مراحل آماده سازی و ارسال محصول بلافاصله پس از تماس انجام خواهد شد تا در وقت شما صرفه جویی شود.

دسته بندی

عایق الاستومری

شما در حال مشاهده دسته بندی “عایق الاستومری” محصولات ارائه شده توسط فروشگاه تهویه پلاس هستید. در صورت نیاز به مشاوره پیش از خرید، کارشناسان خبره تهویه پلاس آماده خدمات رسانی به شما عزیزان هستند.

تماس با تهویه پلاس

نشانی تهویه پلاس: تهران ، یافت آباد، میدان معلم، مجتمع تجاری اداری معلم، طبقه ۴، واحد ۱۰

ایمیل تهویه پلاس: info@tahviehplus.ir