عایق صوتی

رشد جمعیت و صنعت در هر جامعه‌ای علاوه بر مزایایی که دارد می‌تواند معایبی نیز به همراه داشته باشد؛ یکی از این معایب صداهای نامطلوبی است که در اطرافمان می‌شنویم. این صداها می‌تواند در محل کار و یا محل زندگی ما باشد پس برای داشتن آرامش کافی در هنگام کار و زندگی نیاز به محیطی آرام داریم.

عایق صوتی چیست؟

رشد جمعیت و صنعت در هر جامعه‌ای علاوه بر مزایایی که دارد می‌تواند معایبی نیز به همراه داشته باشد، یکی از این معایب صداهای نامطلوبی است که در اطرافمان می‌شنویم. این صداها می‌تواند در محل کار و یا محل زندگی ما باشد پس برای داشتن آرامش کافی در هنگام کار و زندگی نیاز به محیطی آرام داریم. آلودگی صوتی این روزها بیشتر از هر زمان دیگری موجب آزار و اذیت انسان‌ها شده و تمام جمعیت را از صداهای نامطلوب گریزان کرده است.

یکی از راه‌هایی که با استفاده از آن می‌توانید از آلودگی صوتی دور شوید استفاده از عایق صوتی است. در حال حاضر انواع مختلفی از عایق‌های صوتی در بازار وجود دارد که هر کدام دارای خصوصیات گوناگونی هستند. از عایق صوتی برای جلوگیری از آلودگی صوتی در بخش‌های ادارای، خانگی و صنعتی استفاده می‌شود که یکی از معیارهای ارزش‌گذاری ملک در کشورهای در حال پیشرفت علاوه بر عایق‌کاری حرارتی، استفاده از عایق‌های صوتی است.

از عایق صوتی جهت کاهش ورود صوت به محیط و مقابله با صداهای انتقالی از محیط‌های دیگر است. عایق‌های صوتی انواع مختلفی دارد که می‌توان در فضاهای خاصی از این عایق استفاده کرد. استفاده از عایق‌های صوتی در دیوار، سقف، پنجره، در و کف ساختمان اهمیت زیادی دارد. عایق صوتی دیوار و عایق صوتی سقف پرکاربردترین عایق برای استفاده در منازل مسکونی هستند. روش‌های نصب این عایق نیز روش‌های مختلفی دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

اگر قصد خرید عایق صوتی برای منزل، محل کار، استودیو و … را دارید این نکته را در نظر داشته باشید که شما باید عایق متناسب با هر محیط را انتخاب کنید. پس بهتر است که انواع عایق‌های صوتی را بشناسید و با موارد مصرف هر کدام آشنا شوید که در ادامه این مقاله به انواع عایق‌های صوتی نیز اشاره خواهیم کرد.

عایق صوتی چیست؟

انواع عایق صوتی موجود در بازار

برای جلوگیری از ورود صدا به محیط‌های مسکونی، دفاتر کار، استودیوها و … از دو نوع عایق صوتی می‌توان استفاده کرد:

عایق صوتی دو طرف صاف

از عایق دو طرف صاف در خودرو، سقف، در، دیوار مشترک، مکان‌های عمومی، قطار، مترو، هواپیما، کاناهای فاضلاب و انتقال هوا و … استفاده می‌شود. از این عایق برای ذخیره انرژی نیز استفاده می‌شود به همین منظور در سالن‌های عمومی برای جلوگیری از ورود هوای گرم در تابستان و خروج هوای سرد در زمستان از عایق صوتی دو طرف صاف استفاده می‌کنند.

عایق شانه تخم مرغی

از عایق صوتی شانه تخم مرغی در وسایل صنعتی، کمپرسورها، ژنراتورها، توربین‌ها و یا در سالن‌های عمومی مانند سینما، آمفی تئاتر، سالن جلسات، اتاق‌های ضبط و استودیوها استفاده می‌شود. همچنین از این عایق در چاله و کابین آسانسور نیز استفاده می‌شود.

علت نام‌گذاری عایق شانه تخم مرغی به خاطر ظاهر آن که به شکل شانه تخم مرغ است انتخاب شده و در یک سمت خود به فوم آکوستیک که می‌تواند طیف وسیعی از صداها و فرکانس‌ها بالا را جذب کند مجهز شده است. این فوم آکوستیک همچنین از انعکاس صدا هم جلوگیری می‌کند.

با توجه به حالت شش وجهی و داشتن سطح مقطع در قسمت فوم آکوستیک جذب بالایی از صدا را دارد به همین علت از این عایق به صورت روکار و در حالتی که سمت شانه تخم مرغی به منبع صوت باشد نصب می‌شوند. برای جلوگیری از انتقال صدا از سقف یا کف ساختمان از این عایق نیز می‌توان استفاده کرد.

عایق صوتی دیوار مشترک

با توجه به افزایش روز افزون استفاده از عایق‌های صدا نمونه‌های مختلفی از این عایق‌ها به بازار روانه شده است. یکی از عایق‌هایی که برای جلوگیری از عبور صدا در خانه‌های مسکونی و ادارات استفاده می‌شود، عایق صوتی دیوار مشترک است. این عایق‌ها به گونه‌ای ساخته شده‌اند که صداهایی مانند صدای کودک، مکالمه با تلفن، صدای تلویزیون و … به هیچ عنوان از این عایق‌ها عبور نمی‌کنند.

با توجه به فرهنگ آپارتمان‌نشینی و رونق آپارتمان‌نشینی در سراسر دنیا لازم است که برای ایجاد آرامش در ساختمان از عایق صوتی در دیوارهای مشترک استفاده شود. برای استفاده از این عایق بهتر است نوع چسبدار CTI با ضخامت ۲ تا ۵ سانتی‌متر انتخاب شود تا بهترین کارایی در جلوگیری از ورود را داشته باشد.

خرید عایق صوتی با دوام

عایق صوتی با دوام و مقرون به صرفه را می‌توانید از مجموعه بزرگ تهویه پلاس تهیه فرمایید. خرید عایق صوتی با کیفیت و معتبر می‌تواند شما را از چالش‌های بزرگ در اجرای پروژه‌های ساختمانی و تاسیسات نجات دهد.

تهویه پلاس

فواید استفاده از عایق صوتی چیست؟

• کاهش سر و صدا
• جلوگیری از انعکاس صدا
• کنترل سر و صدا
• ایجاد آرامش
• محدود کردن سر و صدای ناخواسته

عایق صوتی

روش‌های ساده برای عایق‌کاری صوتی

وجود منافذ در سقف و دیوار به راحتی می‌تواند صدا را عبور دهد. این منافذ ممکن است در اطراف سیم‌ها، کانال‌های هوا، جعبه فیوز و … وجود داشته باشد. برای پوشاندن این منافذ می‌توان از فوم پلی اورتان برای درزگیری استفاده کرد.

یکی از مواردی که برای جلوگیری از عبور صدا می‌توان انجام داد این است که در هنگام ساخت، کلیدهای برق و کانال‌های هوا را در دیوارهای مشترک نباید پشت هم قرار دهند.
در هنگام ساخت نباید از مصالح سخت استفاده شود زیرا این مصالح صدا را به راحتی انتقال می‌دهند.

برای غلاف لوله‌ها و سوراخ‌هایی که لوله‌ها ایجاد می‌کنند می‌توان از یک لایه فوم منبسط شونده استفاده کرد. می‌توان از لوازم خانگی کم سر و صداتر استفاده کرد تا صدای کمتری تولید شود. استفاده از درهای عایق صدا در خانه نیز می‌تواند به میزان زیادی از ورود و خروج صدا جلوگیری کند. همچنین می‌توان اتاق مجزایی که مجهز به عایق‌های صوتی است را برای وسایل پر سر و صدا در نظر گرفت.

بعضی از مصالح ساختمانی جاذب صدا هستند و علاوه بر استفاده از این مصالح می‌توان از عایق‌های صوتی فروشگاه تهویه پلاس استفاده کرد. برای کفپوش‌ها پیشنهاد می‌شود که از سرامیک، بتن و چوب استفاده نشود.

نگاهی به ویژگی عایق‌های صوتی

ساختار سلول باز

این ویژگی نشان از قابلیت جذب بالای صدا دارد. عملکرد این ساختار به گونه‌ای است که با دانسیته بالا در حدود ۷۰ کیلوگرم در هر متر مکعب می‌تواند تمام فرکانس‌های صوتی را در طول ضخامت عایق ۴ سانتی متری از بین ببرد.

ضریب جذب صوت بالا

ضریب جذب صوت در عایق‌های صوتی ۷/۰ است که این ضریب عملکرد فوق‌العاده‌ای در جذب صدا دارد.

عایق حرارتی بودن

انواعی از فوم‌های صوتی علاوه بر جذب صدا، جاذب حرارت نیز هستند. این عایق‌ها در مقابل آتش مقاوم هستند و قابلیت خوداطفایی دارند. این ویژگی باعث می‌شود تا در صورت حریق آتش به فضاهای دیگر نرسد.

بدون نیاز به هرگونه هزینه اضافه

عایق‌های صوتی نیازی به لوازم جانبی ندارند و بدون هیچ هزینه‌ی اضافی مانند ترکیب با پشم سنگ، فوم الاستومری، مینرال پلاس و … قابل نصب هستند.

بهره گیری از سیستم Saving Energy یا ذخیره انرژی

حفظ انرژی و جلوگیری از هدر رفت انرژی این روزها با وجود کمبود انرژی امری ضروری است. صرفه جویی علاوه بر حفظ انرژی به کاهش هزینه هم کمک می‌کند. عایق‌های صوتی با داشتن کلاس جهانی و استانداردهای معتبر راه‌حل مقرون به صرفه‌ای هستند. ویژگی این عایق‌ها در صرفه جویی انرژی به این شکل است که در زمان گرمای هوا، از خروج هوای خنک و در زمان سرمای هوا، از خروج گرمای اتاق جلوگیری می‌کنند که این امر موجب افزایش کارایی و طول عمر وسایل منزل یا محل کار نیز خواهد شد.

استحکام فیزیکی بالا

استحکام فیزیکی بالا در برابر پارگی و ضربه از دیگر ویژگی‌های عایق صوتی در حین نصب و همچنین در زمان استفاده است.

سبک و انعطاف پذیر

وزن سبک و قابلیت انعطاف پذیری بالا در عایق‌های صوتی باعث شده تا به آسانی بر روی سقف، دیوارهای مشترک و سایر سطوح نصب شوند.

دوست دار محیط زیست

این عایق‌ها کاملا با محیط زیست سازگار بوده و ضد باکتری و قارچ‌های محیطی هستند.

دارای چسب مسلح نخ دار

عایق‌های صوتی در قسمت پشت خود دارای چسب مسلح نخ‌دار هستند که در صورت صاف و تمیز بودن سطح مانند گچ، چوب، پلاستیک، سقف، کف و … به راحتی نصب می‌شوند. این عایق‌ها به عنوان عایق صوتی روکار نیز قابل استفاده است.

قابلیت برش آسان

این محصول به صورت ورق‌هایی با ضخامت‌های مختلف به فروش می‌رسد که در هنگام نصب با تیغ یا چاقو می‌توان به راحتی برش داد.

دامنه تحمل دمایی بالا

عایق‌های صوتی در دامنه دمای منفی ۳۰ تا مثبت ۱۳۰ درجه سانتی‌گراد قابل نصب هستند که این محدوده دمایی در اکثر شرایط قابل اجرا است.

جلوگیری از پدیده کندانس

پدیده کندانس به حالتی گفته می‌شود که به دلیل اختلاف دمای داخلی دیوارها و پنجره‌ها رخ می‌دهد که در ابتدا نمناک است و به صورت شبنم خود را نشان می‌دهد. پدیده کندانس در طول زمان موجب آسیب رسانی به دیوارها می‌شود. عایق‌های صوتی تهویه پلاس باعث جلوگیری از پدیده کندانس نیز خواهند شد.

استعلام قیمت عایق صوتی با دوام

شما می‌توانید جدیدترین قیمت روز عایق صوتی با دوام و مقرون به صرفه را از کارشناسان خبره فروش مجموعه بزرگ تهویه پلاس استعلام فرمایید. شما با خرید عایق صوتی با کیفیت و معتبر تنها به اندازه یک تماس تلفنی کوتاه فاصله دارید.

استعلام قیمت

متریال ساخت عایق‌های صوتی

در این بخش از مقاله قصد داریم پرکاربردترین استفاده‌ها از عایق صوتی را به شما معرفی کنیم. این موارد عبارتند از:

فوم آکوستیک

فوم آکوستیک یا فوم استودیویی با هرمی مشخص جاذب فوق‌العاده‌ای برای صدا است. فوم آکوستیک معمولا به صورت روکار روی دیوار نصب می‎‌شود یا اینکه از سقف آویزان می‌شوند و یا در گوشه اتاق و فضای مورد نظر به عنوان تله باس مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از فوم‌های آکوستیک در اتاق‌های کوچک و متوسط مانند استودیو‌های ضبط، سینماهای خانگی و … برای بهبود صدا استفاده می‌شود.
این فوم با رنگی ذغالی به فروش می‌رسد و دارای اشکال و اندازه‌های مختلف است.

عایق صدا

عایق‌های صدا نوارهایی هستند از جنس پشم معدنی، پشم سنگ و فایبر گلاس که با طراحی خاص در قسمت شکاف دیوارها قرار می‌گیرند و اینگونه جلوی انتقال صدای اضافی را می‌گیرند.

پنل‌ها یا صفحه‌های صوتی

از پنل‌ها و صفحه‌های صوتی برای زیبایی محیط استفاده می‌کنند. این صفحات در رنگ‌ها و الگوهای گوناگون تولید می‌شوند تا نه تنها عایق صدا باشند بلکه به عنوان نمونه‌ای تزئینی نیز به کار برده شوند.

پارچه های آکوستیک

پارچه آکوستیک نسبت به سایر بچه‌ها ضخامت بیشتری دارد و وزن بیشتری نیز دارد. پارچه‌های آکوستیک در پرده‌های تئاتر، پرده‌های ضخیم استودیویی و در فضاهای دیگر به عنوان عایق صدا استفاده می‌شود.

پوشش آکوستیک

پوشش آکوستیک موادی مانند MVL هستند که از لاستیک‌های متراکم تولید شده‌اند. از این پوشش‌ها در عایق صوتی خودرو، ماشین‌آلات و وسایل دیگر استفاده می‌شود و به عنوان زیر لایه در این فضاها استفاده می‌شود. از پوشش آکوستیک به عنوان مانعی برای ورود صدا به محیط استفاده می‌کنند.

عایق کف پوش

از عایق‌های کف‌پوش به عنوان زیر لایه استفاده می‌شود. این عایق صوتی در زیر کف پوش خانه که معمولا کاشی یا چوب است قرار می‌گیرد.

عایق صوتی معماری

از این عایق در ساختار ساختمان استفاده می‌شود. نمونه‌ای از استفاده این عایق در ساختمان پنجره‌ها و دیوارهای عایق صوتی، درها و محصولات جدا شدنی منازل، ادارات و همچنین کارخانه‌ها است.

کاشی های صوتی استودیو

از کاشی‌های صوتی در برای برطرف کردن مشکلات نویز و از بین بردن صداهای مزاحم استفاده می‌شود. در رنگ‌های متنوعی موجود است از جمله ذغالی، آبی، قرمز و بنفش. در صورت نصب به عنوان کاشی‌های سقفی اکوی اتاق را به شدت کاهش می‌دهد.

قیمت و خرید عایق صوتی

اگر قصد داشته باشید اتاقی آرام و به دور از صداهای مزاحم داشته باشید یا اینکه استودیویی کاملا حرفه‌ای راه‌اندازی کنید باید بهترین عایق صوتی را برای این فضاها انتخاب کنید. برای انتخاب مطمئن و خرید مناسب‌ترین عایق صوتی مشاوران تهویه پلاس می‌توانند با یک تماس تلفنی مشکل شما را برطرف کرده و با راهنمایی‌های تخصصی بهترین عایق صوتی موجود در بازار را به شما معرفی کنند.
یکی از راه‌های خرید عایق صوتی سفارش آنلاین است. فروشگاه تهویه پلاس این امکان را برای مشتریان خود فراهم کرده است تا با ارسال پیام به شماره واتساپ ۰۹۱۲۲۵۸۴۳۶۸ لیست قیمت عایق‌های صوتی را دریافت کرده و سفارش خود را ثبت نمایند.
فروشگاه تهویه پلاس با توجه به نوسانات قیمت و وجود اجناس بی‌کیفیت در بازار این افتخار را دارد که اجناس با کیفیتی جهانی و بهترین قیمت به بازار عرضه کند.

دسته بندی

عایق الاستومری

شما در حال مشاهده دسته بندی “عایق الاستومری” محصولات ارائه شده توسط فروشگاه تهویه پلاس هستید. در صورت نیاز به مشاوره پیش از خرید، کارشناسان ما آماده خدمات رسانی به شما عزیزان هستند.

تماس با تهویه پلاس

نشانی تهویه پلاس: تهران ، یافت آباد، میدان معلم، مجتمع تجاری اداری معلم، طبقه ۴، واحد ۱۰

ایمیل تهویه پلاس: info@tahviehplus.ir