۶ روش کاربردی برای کاهش مصرف انرژی سیستم تهویه مطبوع

سیستم تهویه مطبوع خانه به خصوص در روزهای گرم سال می تواند بسیار پرهزینه باشد.اما با چند ترفند ساده می توان باعث کاهش هزینه در مصرف برق شد.

استفاده از سیستم تهویه مطبوع در طول تابستان می تواند هزینه قابل توجهی به همراه داشته باشد. تقریبا نیمی از قبض برق به دلیل خنک کردن فضای شما می باشد. همچنین یکی از بزرگترین مصرف کننده انرژی در ساختمان است. که دستگاه هر ساعت حدود ۳۵۰۰ وات یا ۳.۵ کیلو وات.ساعت ، انرژی مصرف می کند.

خوشبختانه ترفندهای ساده ای برای کاهش هزینه در مصرف برق با عملکرد بهتر سیستم تهویه مطبوع وجود دارد.

استفاده از ترموستات هوشمند

استفاده از ترموستات هوشمند یک راهکار عالی برای کاهش هزینه گرمایشی و سرمایشی در فصل تابستان است. این دستگاه به سیستم خنک کننده کمک کرده و باعث صرفه جویی در هزینه می شود. که می توانید با استفاده از گوشی هوشمند به دستگاه دستور دهید تا سیستم سرمایشی فعال شود. همچنین در فصل زمستان و سیستم گرمایشی نیز همین عملکرد را دارد. ترموستات هوشمند به وسیله یک سنسور دما متوجه دمای خانه می شود و زمانی که دما کاهش یا افزایش می یابد شروع به متعادل کردن دمای خانه می کند. و هزینه را حدود ۱۰درصد کاهش می دهد. ترموستات هوشمند این امکان را می دهد تا به طور خودکار دمای خانه را در طول شبانه روز ثابت نگه دارد.

ترموستات هوشمند

ترموستات هوشمند

استفاده از پنکه سقفی یا هر نوع فن گردان

پنکه های سقفی می توانند در کاهش مصرف انرژی تاثیر قابل توجهی داشته باشند. پنکه ها مستقیما دمای هوای اتاق را تغییر نمی دهند بلکه تنها به کمک چرخش پره ها باعث جابه جایی هوا شده و از طریق خنک کاری تبخیری باعث خنک شدن شدن می شود. همچنین دمای ترموستات را تا ۴ درجه افزایش داده بدون اینکه تغییر دمای ملموسی حس شود.

پنکه سقفی

پنکه سقفی

عایق بندی و آب بندی در و پنجره ها

عایق کاری روشی عالی برای گرم نگه داشتن فضا در زمستان و خنک نگه داشتن در تابستان است. همچنین می توان در تابستان ۱۰درجه خنک تر و در زمستان ۵ درجه گرمتر نگه داشت.

عایق بندی و آب بندی در و پنجره ها

عایق بندی و آب بندی در و پنجره ها

پرده و کرکره

نور مستقیم خورشید باعث گرمای اتاق شده و دما را ۱۰ تا ۲۰ درجه افزایش می دهد. که با استفاده از کرکره و بستن پنجره ها مانع تابش مستقیم آفتاب شده و در سرمایش منزل موثر می باشد. همچنین استفاده از سایه بان تاثیر زیادی در کاهش گرمای بیرونی دارد.

از وسایل گرمازا کمتر استفاده شود

گرمای تابستان دمای خانه را افزایش می دهد پس با در نظر گرفتن این نکته باید از فعالیت هایی که باعث گرمای زیاد می شود در طول روز خودداری کرد این موارد شامل استفاده از ماشین ظرفشوی ،ماشین لباسشویی و اجاق گاز می باشد. می توان برای گرم کردن غذا از مایکروویو استفاده کرد همچنین به جای خشک کن از آویختن لباس بهره برد. همچنین می توان در شب که هوا خنک تر می شود این قبیل کارها را انجام داد. و با روشن کردن فن حمام بعد از استحمام ، گرمای اضافی خارج می شود.

توجه به سرویس و نگهداری دوره ای

استفاده از یک ترموستات برنامه پذیر و دستگاه AC با مصرف انرژی کم نیاز است اما اگر به درستی از دستگاه مراقبت نشود باعث کاهش هزینه ها نمی شود. بلوک های کثیف فیلتر مسیر هوا را مسدود می کند و دستگاه به سختی کار می کند.که با تعویض یا تمیزکاری فیلتر به صورت ماهانه در روزهای گرم مصرف انرژی را ۵ تا ۱۵ درصد کاهش می دهد.

اگر از یک سیستم تهویه مرکزی استفاده می کنید ، بهتر است دریچه ها را کنترل کنید تا مسدود نباشد و یا مبلمان جلوی دریچه را نگیرد. همچنین کندانسور و دستتگاه تبخیر نیز تمیزکاری شود.

با راهکارهای ذکر شده در بالا می توان به عملکرد بهتر سیستم تهویه کمک کرد و باعث صرفه جویی در انرژی شد.