نوار درزگیر برزنتی چیست ؟

نوار درزگیر برزنتی جهت پوشش منافذ نقاط اتصال اشیا و تکمیل عملیات درزبندی و گاهی جهت هوابندی و آببندی استفاده می شود. درزبندی نقاط عایق الاستومری در صنعت تاسیسات با زیر شاخه تهویه مطبوع و زیرشاخه تاسیسات موتورخانه نیز از جمله موارد درزبندی با نوار درزگیر برزنتی می باشد. نوار درزگیر برزنتی در موارد مختلفی مانند آب بندی و هوابندی لوله های خرطومی  هوا ، لوله خرطومی جاروبرقی ، انواع شلنگ صنعتی مانند پیستوله بادی و نیز سیستم لوله فاضلاب نیز کاربرد دارد.

نوار-درزگیر-برزنتی

نوار-درزگیر-برزنتی

ویژگی نوار درزگیر برزنتی

  • میزان چسبندگی بسیار زیاد نوار ، طول عمر مفید
  • مقاومت طولی خوب نوار ، یعنی در زمان چسبندگی نوار از مقاومت نوار در زمان کشش کم نمی شودبلکه باعث افزایش کیفیت و دوام چسبکاری نوار درزگیر برزنتی می شود.
  • مقاومت در برابر رطوبت و آب
  • مقاومت در برابر بخارات اسیدی و قلیایی هرگونه خورندگی و استهلاک زودرس در محیط آزمایشگاهی و تحقیقاتی
  • ضد سایش بودن نوار درزگیر برزنتی
  • مقاوم در برابر تغییرات سرمایشی و گرمایشی ،  بازه مقاومت دمایی نوار درزگیر برزنتی +۷۰ الی ۵- درجه سانتیگراد می باشد.
  • در محیط های آغشته به روغن های گوناگون که از نوار درزگیر برزنتی استفاده می شود تاثیری بر کیفیت نوار نداشته و درواقع نوار ضد روغن نیز شناخته می شود.
  • دوستدار محیط زیست
  • مقاومت در برابر هرگونه پارگی و خوردگی

کاربرد نوار درزگیر برزنتی

نوار درزگیر برزنتی از متعلقات و ملزومات درزبندی درزهای اتصال عایق الاستومری شناخته می شود که با توجه به ویژگی های ذکر شده نوار درزگیر برزنتی با پوشش دهی مناسب بر روی منافذ و نقاط لب به لب عایق الاستومری ، از هرگونه استهلاک زودرس سیستم عایق بندی و مشکلات احتمالی جلوگیری شده و بر عمر مفید عایق بندی اضافه می شود. و نقاط مربوطه آب بندی شده و مانع هرگونه انتقال حرارت و برودت از بیرون به داخل کانل هوا یا لوله تاسیسات می شود. و از هرگونه افت راندمان یا پرت انرژی جلوگیری می کند.

متناسب بودن ساختار ظاهری نوار درزگیر بر روی عایق الاستوری بر زیبایی نما ساختار عایق بندی تاثیر مثبت گذاشته و در مکان هایی که عایق الاستومری به صورت اکسپوژ اجرا می شود این ویزگی اهمیت خود را نشان می دهد. به دلیل پایین بودن ضریب انتقال حرارتی و برودتی نوار درزگیر نقش مکمل در ساختار عایق الاستمری داشته و از انتقال گرما و سرما جلوگیری می کند.

نوار درزگیر برزنتی به صورت رولی در عرض های مختلف ۵ ، ۷ ، ۱۰ سانت تولید می گردد البته محدودیتی در تولید نوار وجود ندارد و به راحی در عرض های  مثل ۱۵ و رعرضهای دلخواه تولید می گردد. همچنین در صنایع مختلف مانند صنعت مخابرات ، صنعت خودروسازی و مواردی همچون چادرهای مسافرتی ، کیسه های خواب ، شیشه اتومبیل ، بادبانهای قایق بادی و … استفاده می شود.