عایق الاستومری

عایق الاستومری از جمله مواد سلول بسته انعطاف پذیر بوده و بر پایه ترکیباتی همچون نیتریل بوتادرین رابر ( Nitrile Butadiene Rubber – NBR ) و یا اتیلن پروپیلن دین مونومر ( Ethylene Propylene Diene Monomer – EPDM ) ساخته می شوند . که در انواع لوله ای و رولی ، جهت عایقکاری حرارتی و برودتی مورد استفاده قرار میگیرد .

عایق الاستومری به دلیل قابلیت های فنی بسیار خوب ، بهترین انتخاب برای تاسیسات تهویه مطبوع و سیستم های سرمایشی و گرمایشی ، صنایع برودتی ، صنایع نفت و پتروشیمی و … در محدوده دمایی – ۱۹۶ تا + ۱۰۵ درجه سانتی گراد می باشند . عایق الاستومری به دلیل ویژگی های منحصر بفردش به عایقی بی رقیب در صنعت تاسیسات تبدیل شده است .

انواع عایق الاستومری

انواع عایق الاستومری

انواع عایق الاستومری :

 • عایق حرارتی
 • عایق رطوبتی
 • عایق صوتی

عایق الاستومری حتی اگر سوراخ هم بشود، عایق آسیب دیده در مقابل جذب رطوبت و رشد قارچها مقاوم است. عایق های سلول بسته ( EPDM & NBR ) نیاز به مانع برای جلوگیری از نفوذ رطوبت ندارند زیرا ساختار سلول بسته آنها اصولا آب را به خود جذب نمی کنند. همچنین، در صورت نیاز به مقابله بیشتر با رشد قارچ، این عایقها به سادگی تمیز می شوند. عایق الاستومری سلول بسته به دلیل صلبیت در مقابل فشار مقاومترند؛ بنابراین خاصیت عایق بودن خود را نسبت به عایقهای پشم شیشه در مقابل فشار بیشتر حفظ می کنند.

عایق الاستومری از سلولهای بسته تشکیل شده است که در فضای بسته سلولها گاز پر شده است.

این سلولهای غیرمتصل، در مقابل رطوبت و فشار مقاومترند و ضریب انتقال حرارت پائین تری دارند.

از دیگر خواص این عایقهای حرارتی و برودتی، عدم وجود گازهای CFC , HCFC در ساختار آنها می باشد.

 

ضخامت های عایق الاستومری :

 • ۶میل      –    ۹ میل
 • ۱۳میل    –  ۱۶ میل
 • ۱۹میل    –   ۲میل
انواع عایق الاستومری

انواع عایق الاستومری

عایق الاستومری حرارتی و برودتی جهت استفاده در فضاهای داخلی نیاز به هیچ گونه پوششی ندارند؛ اما جهت استفاده عایق الاستومری در فضاهای خارجی توصیه می گردد از یک لایه پوشش خارجی نظیر آلومینیوم جهت حفاظت در مقابل عوامل جوی و ضربات مکانیکی استفاده شود.

این لایه آلومینیومی عایق که توسط یک لایه پلیمری تقویت شده است . ضمنا، عایق الاستومری رولی به صورت پشت چسبدار نیز ارائه می گردد.

در برخی از پروژه های تاسیساتی جهت حفاظت بیشتر عایق الاستومری، از ورقهای آلومینیومی با ضخامتهای ۵۰۰ و ۷۰۰ میکرون و یا ۱ میلیمتر به صورت جداگانه جهت پوشش عایق استفاده می شود.

در این نوع عایق الاستومری یک لایه چسب مسلح نخ دار، به قسمت پشتی عایق الاستومری متصل شده و برای چسباندن عایق الاستومری  به سطح، کافی است لایه کاغذی چسب را جدا کرده و عایق الاستومری را به سطح مورد نظر بچسبانیم. این محصول نهایت سادگی در نصب را به دنبال داشته و موجب صرفه جویی در وقت و نیروی انسانی می گردد.

چسب مایع مخصوص عایق الاستومری جهت چسباندن عایق الاستومری رولی و لوله ای به کار می رود. این نوع چسب در قوطی های۱ الی ۴ لیتری عرضه شده و دارای چسبندگی فوق العاده ای می باشد.

عایق الاستومری چسب دار

عایق الاستومری چسب دار

مصارف :

 1. سیستم های لوله کشی
 2. کانال ها و داکت ها
 3. خطوط انتقال سیالات و گازها
 4. مخازن
 5. و تمامی اتصالات

عایق الاستومری محصولی ایده آل برای جایگزینی با عایق های سنتی بوده و دارای کاربرد وسیع در صنایع مختلف از جمله تهویه مطبوع ، ساختمان ، نفت ، گاز ، پتروشیمی ، غذایی ، بهداشتی ، دارویی ، بیمارستانی ، شیمیایی ، خودروسازی و … می باشند . این محصول دارای تاییدیه ها و استاندارد های متعدد داخلی و خارجی می باشد .

خصوصیات :

 1. کاملا انعطاف پذیر و مقاوم در برابر تنش های مکانیکی
 2. وزن بسیار کم و سهولت در حمل و نقل
 3. مقاوم در برابر مواد شیمیایی و خورنده
 4. مقاوم در برابر نفوذ رطوبت و بخار آب
 5. ضخامت بدون تغییر عایق در برابر کشش
 6. استحکام بالا در برابر فشرده شدن
 7. عاری از هر گونه گاز های سمی مانند CFC
 8. نصب آسان و سریع در مقایسه با انواع دیگر عایق
 9. ضریب انتقال حرارت در دمای صفر درجه سانتی گراد
 10. خاصیت خود خاموش شوندگی در برابر آتش
 11. عدم ایجاد خوردگی
 12. عمر مفید طولانی
 13. مقاوم در برابر انواع روغنهای آلی و معدنی و مواد شیمیایی
 14. عدم امکان ایجاد قارچ یا باکتری های بیماری زا
عایق الاستومری لوله ای

عایق الاستومری لوله ای

ویژگی عایق الاستومری :

 • کنترل دمای فرآیند محیط
 • محافظت در برابر یخ زدگی و حریق
 • تامین محافظت از لوله
 • کاهش بهره حرارتی و صوت
 • فراهم ساختن کنترل میعان

 مواد عایق سلول بسته مقاومت بسیار عالی در مقابل عبور بخار آب از خود نشان می دهند به طوری که پس از نصب، به هیچ گونه حائل بخار و آب نیاز نیست. خاصیت مقاومت زیاد در مقابل بخار، به همراه خاصیت انعطاف بالای لاستیک اجازه می دهد که مواد سلول بسته با ضخامت نسبتا کمی از چگالش سطحی جلوگیری کنند.

در نتیجه، از این گونه مواد به مقدار قابل توجهی در سیستم های گرمایش و سرمایش، تهویه و لوله کشی ها استفاده می شوند. عایق های الاستومری، گرچه نسبت به پشم سنگ و یا پشم شیشه گران ترند، ولی به دلیل بی نیاز بودن از پوشش ثانویه برای کاربردهای دمای پایین بسیار مقرون به صرفه می باشند.

پایداری بسیار بالایی دارند. سریع ترین راه برای عایق کردن سیستم های لوله کشی آماده و ساخته شده، استفاده از عایق های الاستومری است. این گونه عایق ها، ضریب انتقال حرارت بسیار پایینی داشته و انعطاف پذیر می باشند و برای محیط هایی که فضای کاری کمی داشته باشند، بسیار مناسب هستند.

در ضمن عایق های الاستومری دارای خاصیت خود خاموش شوندگی میباشند و در زمان حریق از گسترش شعله جلوگیری میکنند.

عایق الاستومری رولی

عایق الاستومری رولی